Uroda i higiena osobista

Dieta bez cukru, gluten: opinia lekarza

Dieta bezglutenowa zdaniem ekspertów jest konieczna tylko dla osób z celiakią lub nietolerancją glutenu. Jeśli tak, może to zmienić ich życie, złagodzić poważne objawy i poprawić ich zdrowie. Spożywanie żywności bezglutenowej przyniesie korzyści, jeśli będziesz ostrożnie wybierać całe nieprzetworzone produkty bez cukru.

Ale dieta bezglutenowa to nie to samo, co „zdrowa dieta”, jeśli nie jesz pełnowartościowych produktów i nie eliminujesz cukru. Bez odpowiedniego planowania dieta może nie zawierać niektórych witamin i minerałów, a także błonnika.

Plusy diety bezglutenowej

  • Dieta jest niezbędna w leczeniu nadwrażliwości na gluten lub alergii na gluten (jeśli zostanie potwierdzona przez lekarza).
  • Wybory mogą skupiać się na pełnowartościowej, zdrowej żywności wysokiej jakości.
  • Właściwe planowanie posiłków jest stosunkowo bezpieczne.
  • Dieta może być modyfikowana w celu dostosowania do innych potrzeb, takich jak brak nabiału lub cukru.
  • Może poprawić ogólny stan nietolerancji laktozy (cukru z pełnego mleka) u osób.

Wady diety bezglutenowej

  • Te produkty mogą zawierać bardzo mało błonnika.
  • Czasami może wystąpić niedobór niektórych składników odżywczych (witamin, białka itp.).
  • Wybór jedzenia w restauracjach jest ograniczony.
  • Wiele pakowanych (przechowywanych) produktów bezglutenowych jest niezdrowych (zawierają dużo tłuszczu i cukru).

Zdaniem ekspertów można stosować dietę bezglutenową składającą się z różnorodnych świeżych owoców, warzyw, całych ziaren bezglutenowych oraz chudego mięsa, drobiu i ryb. Ale możesz również przestrzegać diety bezglutenowej, składającej się głównie z niezdrowych przekąsek bogatych w cukier (lub lekkie węglowodany), niezdrowych tłuszczów i chemii spożywczej. Jedyną wspólną cechą tych dwóch opcji diety jest to, że nie zawierają składników pochodzących z glutenu z ziaren pszenicy, jęczmienia i żyta.

Dlatego przestrzegając diety bezglutenowej, ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na swoje potrzeby żywieniowe i zasięgnąć porady dietetyka.

Dieta leczy celiakię i nadwrażliwość na gluten

Dieta bezglutenowa została pierwotnie opracowana do leczenia osób z celiakią. Kiedy masz celiakię, białko glutenowe powoduje atak układu odpornościowego i uszkodzenie wyściółki jelita cienkiego. Ostatecznie może to trwale uszkodzić maleńkie kosmki jelita cienkiego, które pozwalają organizmowi wchłaniać składniki odżywcze z pożywienia, które spożywasz. Oznacza to, że organizm nie będzie otrzymywać potrzebnych mu składników odżywczych.

Osoby z niezdiagnozowaną celiakią często mają niedobory żywieniowe i mogą być narażone na zwiększone ryzyko niektórych nowotworów i osteoporozy, jeśli gluten nie zostanie wyeliminowany z diety.

Objawy celiakii mogą dotyczyć układu pokarmowego (biegunka, zaparcia, ból i / lub wzdęcia) lub zaburzeń hormonalnych (mała aktywność tarczycy i bezpłodność) oraz ogólnoustrojowych (zmęczenie i słaba koncentracja). Po przejściu na dietę bezglutenową objawy te zwykle ustępują.

W leczeniu alergii na gluten stosuje się również dietę bezglutenową. Choroba ta została rozpoznana przez medycynę dopiero od lat 80-tych XX wieku [3]. Osoby, u których zdiagnozowano nietolerancję glutenu, nie mają celiakii (lekarze wykluczyli celiakię w ramach testu na wrażliwość na gluten), ale mają podobne objawy, gdy spożywają żywność zawierającą gluten. Dlatego kiedy są na diecie bezglutenowej, zauważają, że ich objawy, które najczęściej obejmują problemy trawienne, bóle głowy i zmęczenie, są zmniejszone.

Cechy diety

Decydując się na wykluczenie glutenu z diety, należy zwrócić uwagę na to, co można jeść, jak dostosować dietę. Dieta bezglutenowa może być bardzo zdrowa, jeśli zwracasz uwagę na równowagę i różnorodność posiłków.

Istnieje wiele nieprzetworzonych produktów bezglutenowych: świeże owoce i warzywa, świeże mięso, drób i ryby; orzechy i nasiona; produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt, większość serów, twarożek i jajka, soki. Jest też wiele ziaren bezglutenowych – ryż, kukurydza, komosa ryżowa, teff, sorgo, tapioka, kasza gryczana i proso. Są to świetne pokarmy do jedzenia i przekąsek.

Spożywanie pełnowartościowych produktów bezglutenowych pomoże Ci utrzymać zbilansowaną, zdrową dietę. Ale nie zawsze można przygotować posiłki w domu od podstaw.

W sklepie można znaleźć produkty bezglutenowe, takie jak mrożonki, konserwy i mrożonki, a także pieczywo, tortille, krakersy i płatki zbożowe z bezglutenowych produktów pełnoziarnistych. Musisz nauczyć się czytać etykiety, aby mieć pewność, że kupujesz żywność bezglutenową. Ale musisz też przyjrzeć się cukrowi i tłuszczowi.

Jesteś wegetarianinem czy weganinem?

Nie powinieneś mieć problemów z przestrzeganiem diety bezglutenowej, ale przestrzegaj ogólnych preferencji żywieniowych. Na przykład uwzględnij w swojej diecie świeże owoce i warzywa. Większość orzechów i fasoli jest również bezglutenowa. Więc nie powinieneś mieć problemu ze zaspokojeniem zapotrzebowania na białko, jeśli jesteś zarówno wegetarianinem, jak i na diecie bezglutenowej.

Bezpieczeństwo diety

Ta dieta jest ogólnie bezpieczna, o ile zwracasz uwagę na równowagę i różnorodność żywności, w tym świeże owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie celiakię lub nietolerancję glutenu, przestrzeganie diety bezglutenowej jest nie tylko bezpieczne i zdrowe, ale także konieczne z medycznego punktu widzenia.

Jednak spożywanie żywności bezglutenowej wiąże się z pewnym ryzykiem: osoby przestrzegające diety bezglutenowej mają niedobór niektórych składników odżywczych. Wycięcie całej kategorii żywności – w tym przypadku zwykłego pieczywa na bazie pszenicy, makaronu i innych zbóż, jeśli nie są one potrzebne dla zdrowia – nie zawsze jest bezpiecznym pomysłem. Ryzyko to zwiększa się, jeśli unikasz również całej innej kategorii żywności, takiej jak produkty mleczne. Z tego powodu lekarze i dietetycy nie zalecają, aby ludzie przestrzegali diety bezglutenowej w celu utraty wagi lub poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Niska zawartość błonnika i składników odżywczych

Eksperci żywieniowi zalecają, aby kobiety spożywały około 25 gramów błonnika dziennie, a mężczyźni około 38 gramów błonnika każdego dnia. To przyzwoita ilość błonnika, a większość z nas nie je tak dużo, niezależnie od tego, czy jesteśmy na diecie bezglutenowej, czy nie.

Dieta bezglutenowa stanowi dodatkowe wyzwanie, ponieważ wiele dostępnych w zachodniej diecie produktów zawierających błonnik, takich jak pieczywo pełnoziarniste i jęczmień, zawiera gluten, co jest zabronione. Ale istnieje wiele naturalnie bezglutenowych produktów, które są również bogate w błonnik: zboża, orzechy, nasiona, owoce, warzywa, rośliny strączkowe i soczewica.

Oprócz błonnika dieta bezglutenowa może zawierać minimum innych składników odżywczych. Dzieje się tak, ponieważ zboża i pieczywo są wzbogacone o niezbędne witaminy i składniki odżywcze, podczas gdy wersje bezglutenowe często nie zawierają tych składników.

W szczególności stwierdzono, że osoby spożywające żywność bezglutenową mają niski poziom wielu witamin z grupy B, w tym tiaminy, ryboflawiny, niacyny i kwasu foliowego. Muszą również monitorować spożycie witaminy D, żelaza i wapnia. Możesz uzupełnić ten potencjalny niedobór składników odżywczych, wybierając bezglutenowe pieczywo i płatki zbożowe oraz zastępując je produktami mlecznymi, które zostały wzmocnione witaminami i minerałami. Możesz również zastosować suplementy witaminowe, aby wypełnić potencjalne braki w spożyciu witamin – po prostu upewnij się, że wybierasz taki, który nie zawiera glutenu.