Twoja uroda

Co musisz wiedzieć o wysypce stresowej na twarzy i ciele?

Przewlekły stres wpływa nie tylko na nasz nastrój, ale także na kondycję fizyczną. Pacjenci zgłaszają się do lekarza z różnymi dolegliwościami, a jedną z najczęstszych jest pojawienie się wysypki na twarzy, szyi, a nawet przy przejściu do klatki piersiowej. Wysypka ma postać pokrzywki, a jej kolor zmienia się w zależności od odcienia skóry, od czerwonego do fioletowego. Ta wysypka nazywana jest wysypką stresową. Ponadto, przy istniejących wcześniej chorobach skóry, stres jest przyczyną nawrotów i pogorszenia objawów.

Wysypka stresowa

W 2018 roku przeprowadzono badanie z udziałem studentów medycyny. Wyniki pokazały, że treningowi towarzyszą duże obciążenia i stres, co doprowadziło do rozwoju chorób skóry z charakterystycznymi objawami w postaci wysypki.

U niektórych uczniów wysypka stresowa objawiała się częściej w postaci pokrzywki na twarzy, klatce piersiowej i szyi. Chociaż nie znaleziono wyraźnego wzoru w poziomie stresu i ciężkości wysypki. Zestresowani uczniowie częściej doświadczali zaostrzeń egzemy, łuszczycy, trądziku różowatego i innych chorób skóry. Wiadomo, że wysypki skórne są charakterystycznym objawem.

Manifestacje wysypki stresowej

Wysypka stresowa może wyglądać inaczej i wszystko zależy od odcienia skóry: czerwone, ciemne lub fioletowe plamy, które swędzą i wystają ponad powierzchnię skóry. Nie wiadomo, co decyduje o wielkości zmiany, ale w niektórych przypadkach zmiany te łączą się ze sobą i są zlokalizowane nie tylko na twarzy, ale również na szyi i klatce piersiowej.

Trudniej jest określić przyczynę i rodzaj wysypki w przewlekłych chorobach skóry, ponieważ objawy są podobne. Często na tle zaostrzenia podstawowej choroby skóry następuje gwałtowne pogorszenie stanu, co wskazuje na dodanie wysypki stresowej.

Dlaczego pojawia się ta wysypka?

Pod wpływem stresu organizm wytwarza hormon zwany kortyzolem. Dzięki wysokiemu stężeniu i stałej produkcji negatywnie wpływa na układ odpornościowy, przez co organizm jest podatny na choroby i alergeny. Stany te powodują zaostrzenie chorób przewlekłych, w tym chorób skóry.

Już na tle wysypki stresowej kortyzol pogarsza objawy i wywołuje zaostrzenie przewlekłych chorób skóry.

Inne rodzaje wysypek na twarzy

Powody, dla których pojawiają się wysypki skórne, są zróżnicowane. Przede wszystkim lekarz wyklucza przewlekłe choroby dermatologiczne, a dopiero potem bierze pod uwagę inne przyczyny.

Początkowo lekarze wykluczają następujące patologie:

Trądzik różowaty

Zasadniczo wysypka jest zlokalizowana w okolicy twarzy. Typowe objawy to: zaczerwienienie, które wygląda jak oparzenie słoneczne. Niektóre osoby z trądzikiem różowatym odczuwają pieczenie, swędzenie i mrowienie.

Wyprysk atopowy

Przewlekła choroba skóry charakteryzująca się okresami zaostrzeń i remisji. Objawy zwykle sprowadzają się do suchości, łuszczenia się, zaczerwienienia i swędzenia.

Łuszczyca

Jest to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się powstawaniem zaczerwienień, łuszczenia się i białych łusek.

Potówka

Powstaje ze znacznym poceniem na skutek nadmiernego podrażnienia skóry.

Kontaktowe zapalenie skóry

Główną przyczyną choroby jest działanie pewnego alergenu, którym mogą być: kosmetyki, żywność itp.

Półpasiec (versicolor)

Jest to bardzo poważna choroba zakaźna, która charakteryzuje się pojawieniem się wysypki na jednej części ciała wzdłuż określonego nerwu. Choroba ma poważny przebieg i żywy obraz kliniczny. Na pierwszym miejscu pojawia się ból, wyraźne swędzenie, a na końcu pacjent jest zainteresowany powstałą wysypką.

Jaki rodzaj leczenia jest potrzebny?

Leczenie wysypki stresowej jest częściej wykonywane w domu, ale wymagana jest konsultacja z lekarzem. Tylko lekarz będzie mógł zdiagnozować, wykluczyć inne przyczyny pojawienia się wysypki, które wymagają poważnego leczenia.

W 2019 roku ukazało się badanie, w którym udowodniono, że olej kokosowy ma działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe, dlatego można go traktować jako leczenie i profilaktykę wysypek skórnych.

Aloe Vera łagodzi swędzenie. Zimny ​​okład pomoże złagodzić podrażnienia i poprawić stan skóry. Olejek rumiankowy działa przeciwutleniająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Kilka kropel tego olejku można dodać do codziennych kosmetyków pielęgnacyjnych.

W celu złagodzenia swędzenia i obrzęku w celu złagodzenia objawów wysypki zaleca się dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe i płyny kalaminowi.

Jednak leczenie objawowe nie wystarczy; należy zadbać o wyeliminowanie przyczyny, czyli przewlekłego stresu. Pomoże to w praktykach medytacyjnych, wsparciu psychologa itp. W trudnych przypadkach może zaistnieć potrzeba przyjmowania leków, ale tylko lekarz je zaleca.

Gdy potrzebujesz pomocy lekarza

Wysypka stresowa zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Jednak gdy pojawią się objawy, konsultacja lekarska jest obowiązkowa, aby wykluczyć inne przyczyny wysypki skórnej, w tym o charakterze zakaźnym.

Powodem wizyty u lekarza będzie pogorszenie stanu, czyli wzrost obszaru zmiany, dodanie innych objawów, na przykład wzrostu temperatury.

Trudności w oddychaniu, połykaniu, obrzęk warg – powód do natychmiastowego wezwania karetki. Może to świadczyć o wystąpieniu reakcji alergicznej zagrażającej zdrowiu i życiu człowieka.

Streszczenie

Przewlekły stres jest przyczyną wysypki na twarzy, która wygląda jak pokrzywka. Jeśli zdiagnozowano już przewlekłą chorobę skóry, przyczyną zaostrzenia jest stres. Dlatego, aby dokładnie określić przyczynę wysypki, należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leczenie.

Pomimo istniejących metod leczenia wysypek stresowych, jeśli objawy występują często, należy przejść pełne badanie i zidentyfikować przyczynę. Tylko w takich warunkach można opracować taktykę leczenia, która przyniesie rezultaty.

Bądź zdrów!