Uroda i higiena osobista

10 powodów złego ugryzienia

Wbrew powszechnemu przekonaniu patologie ugryzień są charakterystyczne dla 70% światowej populacji. Nawiasem mówiąc, problem nieprawidłowego ustawienia zębów został rozwiązany w starożytnym Egipcie. Ale jeśli wcześniej był to zabieg kosmetyczny, dziś niezawodnie wiadomo, że patologie okluzji wpływają na ogólny stan organizmu i poprzez reakcję łańcuchową stają się przyczyną zaburzeń postawy, przewlekłych bólów głowy itp.

Co to jest prawidłowy zgryz?

Zgryz to stosunek zębów górnej i dolnej szczęki przy ich maksymalnym kontakcie, czyli zamknięciu. Prawidłowy lub fizjologiczny można nazwać stosunkiem, który pozwala w pełni wykonywać funkcję żucia, produkcji mowy, podczas gdy nie ma żadnych przerw i „łuków”. Fizjologiczne typy ugryzienia obejmują:

 • Ortognatyczny

W środkowej części zębów górnej szczęki zachodzą na dolną nie więcej niż jedną trzecią, w pozostałych częściach nie ma łuków.

 • Prosto

Pełne i całkowite zamknięcie szczęk, ale bez zachodzenia na siebie.

 • Bi-Grant

Gdy zęby obu szczęk są lekko pochylone do przodu.

 • Progeniczny

Pomimo tego, że zęby dolnej szczęki są lekko wypchnięte do przodu, nie przeszkadza to w zamykaniu przednich zębów.

Aby zdiagnozować fizjologiczną okluzję, dentyści konsekwentnie oceniają następujące parametry:

 • zęby górnej szczęki zachodzą na dolną w 1/3;
 • uzębienie tworzy równy łuk, nie ma pęknięć i zniekształceń;
 • górne uzębienie jest szersze niż dolne;
 • linia między środkowymi siekaczami pokrywa się i odpowiada środkowi twarzy.

Dopiero po spełnieniu wszystkich warunków możemy mówić o prawidłowym i fizjologicznym zgryzie. Niespełnienie choćby jednego parametru jest powodem do podjęcia leczenia.

Wada zgryzu wiąże się nie tylko z umiejscowieniem szczęk, ale także z zaburzeniami estetycznymi i fizjologicznymi. A to problem, który wymaga długiego i trudnego leczenia.

Przyczyny powstania nieprawidłowego zgryzu

Wszystkie możliwe przyczyny można z grubsza podzielić na nabyte i wrodzone. W tym drugim przypadku dziedziczność odgrywa ważną rolę, ale częściej patologie okluzji są nabywane i rozwijają się w dzieciństwie, a ponadto od urodzenia.

# 1. Złe nawyki

Ssanie kciuka, długotrwałe używanie smoczka (ponad 1-1,5 roku) to główne przyczyny stopniowego przesuwania środkowych zębów górnej szczęki do przodu i powstawania otwartego zgryzu. Dlatego rodzice powinni upewnić się, że dziecko porzuci smoczek w ciągu jednego roku.

# 2. Sztuczne karmienie

Podczas karmienia piersią obciążenie wywierane przez dziecko podczas ssania zapewnia fizjologiczny rozwój i wzrost szczęk. Sztuczne karmienie nie ma takiej możliwości, mimo „fizjologicznych” smoczków obciążenie mięśni żujących jest niewielkie. Dlatego wszystkie dzieci karmione butelką są zagrożone.

Nr 3. Bruksizm

Zgrzytanie zębami w nocy powoduje nadmierne, ale nierównomierne obciążenie. W rezultacie jedna strona szczęki otrzymuje bodziec do wzrostu. Ponadto bruksizm jest jedną z przyczyn patologicznego ścierania zębów, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad zgryzu.

Nr 4. Miękkie jedzenie

Wiadomo, że do prawidłowego i pełnoprawnego wzrostu szczęk niezbędny jest ładunek żucia, to znaczy w diecie powinna znajdować się wystarczająca ilość twardego pokarmu, który wymaga przedłużonego żucia.

Nr 5. Oddychanie przez usta

Może powstać jako nawyk lub jako konsekwencja pewnej choroby. W medycynie istnieje nawet szczególne określenie – twarz typu adenoid, który charakteryzuje się między innymi rozwojem wady zgryzu.

Numer 6. Przedwczesne lub późne usunięcie zębów mlecznych

Przedwczesna utrata zębów mlecznych jest najczęstszą i prawie 100% gwarancją patologii zgryzu w przyszłości. Przypomnijmy, że usunięcie zęba, które nastąpiło co najmniej rok przed naturalną zmianą rzędu mlecznego na stały, można uznać za przedwczesne. Druga strona monety ząbkuje w 2 rzędach, gdy w jamie ustnej pojawił się permanent, a mleko jeszcze nie wypadło. Dzieje się tak zwykle, gdy korzenie zębów mlecznych nie rozpuszczają się i pozostają nieruchome.

Nr 7. Próchnica i niedobór wapnia

Próchnica to patologiczny proces próchnicy. W praktyce pediatrycznej i dorosłej jej powikłania są przyczyną utraty zębów. Zaburzenia metabolizmu wapnia powodują komplikacje.

Nr 8. Poważne obrażenia okolicy szczękowo-twarzowej

Nikt nie jest odporny na urazy, ale są one najbardziej niebezpieczne poniżej 25 roku życia, kiedy zachodzą procesy wzrostu. Do najgroźniejszych typów urazów należą: złamania szczęki, zwichnięcia, urazy stawu skroniowo-żuchwowego itp. Urazy takie nie tylko wpływają na procesy wzrostu, ale często towarzyszy im wymuszona ekstrakcja zębów znajdujących się w linii złamania, co tylko komplikuje sytuacja. Zazwyczaj po takich urazach następuje długotrwałe leczenie, a nawet dłuższa rehabilitacja.

Nr 9. Ząbkowanie zębów mądrości

Zęby mądrości lub trzecie zęby trzonowe są dziś uważane za podstawy, a ich wyrzynanie wiąże się z licznymi problemami. Faktem jest, że na szczęce nie ma miejsca na ich pełne wyrzynanie, więc mogą dosłownie przesunąć całe uzębienie, co prowadzi do stłoczenia lub wypchnięcia liczby żujących zębów, co może również prowadzić do patologii zgryzu w dłuższej perspektywie.

Dlatego przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego ortodonci często zalecają usuwanie zębów mądrości, co może wpłynąć na wynik i zniweczyć wszelkie wysiłki.

Nr 10. Błędy w leczeniu ortopedycznym

Jakiekolwiek nowoczesne protezy zostaną wybrane, nie mogą one zatrzymać procesów zwyrodnieniowych w tkance kostnej, a jedynie je powstrzymać. Utrata tkanki kostnej prowadzi do stopniowego przemieszczania się zębów. Nieprawidłowo założone protezy mogą przeciągać zęby, co w dłuższej perspektywie doprowadzi do ich przemieszczenia.

Wyraźne oznaki wady zgryzu

Stomatolog może zdiagnozować i zidentyfikować wady zgryzu. Doświadczeni lekarze mogą sugerować problem wyglądem pacjenta, chodem, rozmową i dolegliwościami. Nie wyklucza to jednak długiego i złożonego badania. Niemniej jednak każda osoba może zauważyć u siebie niepokojące objawy:

 • wypychanie dolnej szczęki do przodu;
 • wystająca górna warga;
 • niedopasowanie linii środkowej między siekaczami;
 • wyraźna asymetria twarzy;
 • szczęki nie zamykają się całkowicie, między zębami są łuki i przestrzenie.

Możliwe konsekwencje

Patologie zgryzu to nie tylko problem estetyczny, mają one znacznie poważniejsze konsekwencje. To jest bezpośrednia droga do zaburzeń postawy i wszystkich wynikających z tego konsekwencji. Ale to nie jedyne komplikacje; obejmują one:

 • predyspozycje do chorób przewodu pokarmowego z powodu wadliwego żucia;
 • dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, a co za tym idzie przewlekłe bóle, choroby narządów laryngologicznych itp.;
 • spowolniony metabolizm;
 • ryzyko wystąpienia próchnicy, zapalenia dziąseł. A to już jest przyczyną wielu chorób narządów wewnętrznych. Ostatnie badania wykazały, że bakterie wywołujące choroby dziąseł znajdują się w zakrzepach krwi, które powodują ataki serca i udary;
 • naruszenia procesu formowania mowy.

Przy różnych wadach zgryzu pogarsza się jakość higieny jamy ustnej, co prowadzi do szybkiego gromadzenia się płytki nazębnej, tworzenia się kamieni, a to wpływa na estetykę uśmiechu.

Zachowaj zdrowie i skontaktuj się z dentystą, jeśli zauważysz te objawy.