Twoja uroda

Co dzieje się z twoją skórą, gdy wychodzisz na zewnątrz w chłodzie?

Zimą, kiedy temperatura na termometrze spada coraz niżej, warto dokładnie wiedzieć, jak zimno wpływa na naszą skórę i czy możemy o nie zadbać, aby zminimalizować te skutki. Pomimo deszczu, śniegu i złej pogody wilgotność względna zwykle spada. Powoduje to zmianę naskórka w wyniku odwodnienia. Widzimy to na naszej twarzy po głębszych zmarszczkach i łuszczeniu się skóry. Zauważamy również swędzenie w innych obszarach, takich jak kończyny (nogi i ramiona), zwłaszcza dłonie i stopy.

Co się dzieje?

Zima to czas, kiedy pijemy mniej płynów ze względu na zmniejszenie pragnienia, co prowadzi do zmniejszenia nawodnienia komórek, a niskie temperatury z kolei zmniejszają grubość zrogowaciałej skóry. Wszystko to w połączeniu powoduje otarcia i podrażnienia przy każdym dotyku. Jeśli nie dbasz odpowiednio o odwodnioną skórę, drapanie swędzącej skóry może prowadzić do stanów takich jak zapalenie skóry lub egzema.

Jakie problemy mogą się pogorszyć?

Egzema, zwana również atopowym zapaleniem skóry, jest przewlekłą chorobą skóry charakteryzującą się suchymi, swędzącymi wysypkami skórnymi. W chłodne zimowe powietrze wyprysk może zostać zaostrzony przez przesuszenie skóry. Aby złagodzić zaostrzenia, staraj się nie brać gorących kąpieli i używaj nawilżacza, aby przywrócić wilgoć do powietrza.

Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, w której skóra staje się swędząca i bolesna. Charakteryzuje się suchymi, łuszczącymi się, srebrzystymi plamami powszechnie występującymi na łokciach, skórze koli i kolanach. W miarę upływu zimnych miesięcy brak wilgoci i suchego powietrza może wpływać na skórę i powodować zaostrzenie łuszczycy. Spróbuj założyć kilka warstw bawełny zamiast grubej wełnianej odzieży, aby złagodzić swędzenie spowodowane łuszczycą. Codzienne nawilżanie może również pomóc złagodzić swędzenie i ukoić podrażnioną skórę.

Ponad 10 milionów ludzi w Federacji Rosyjskiej żyje z trądzikiem różowatym. Chociaż przyczyna trądziku różowatego jest nieznana, charakteryzuje się mrowieniem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Występuje głównie na twarzy i policzkach. Narażenie na wiatr i zimne powietrze może zaostrzyć trądzik różowaty. Eksperci zalecają noszenie szalików lub masek narciarskich, aby chronić twarz przed zimnym wiatrem.

Trądzik jest spowodowany nadmiarem oleju i bakterii, które zatykają pory. Suche i zimne powietrze może nasilać odwodnienie skóry. Jeśli skóra stanie się naprawdę sucha, może to spowodować nadmierną produkcję sebum i stworzyć idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Zamiast używać ostrych chemikaliów, aby pozbyć się wyprysków, spróbuj użyć żelu lub kremu nawilżającego, aby złagodzić stany zapalne i pomóc w leczeniu trądziku.

Co możemy zrobić? 5 kroków

Oczyszczanie

Skórę należy delikatnie i krótko oczyścić. Woda powinna być zawsze ciepła, ale unikaj wahań temperatury, które mogą powodować pajączki i rozszerzenie naczyń krwionośnych z powodu zmian średnicy żył. Na przykład po kąpieli należy delikatnie osuszyć i nałożyć produkt nawilżający, który zatrzyma wodę, która dostała się przez otwarte pory i zapewni długotrwałe nawilżenie.

Nawilżający

Warstwa rogowa naskórka, która chroni nas przed zmianami temperatury, staje się słaba i wymaga wzmożonej regeneracji komórek. Dlatego zalecamy, w zależności od rodzaju skóry, co najmniej 2-3 aplikacje nawilżających emolientów. Wybieraj pokarmy zawierające składniki odżywcze, witaminę C i kolagen, aby zregenerować podstawowe komórki skóry.

Zwróć uwagę na dłonie i usta

Bardzo ważne jest nawilżenie dłoni i ust. Pamiętaj, aby stosować emolienty bogate w glicerynę i mocznik, aby złagodzić swędzenie spowodowane zwężeniem naczyń spowodowanym zimnem.

Ważne jest, aby wyeliminować oderwanie nabłonka na wargach, a także na konturach okołooczodołowych i okołoustnych. W tym celu zalecamy produkty bogate w składniki odżywcze i nawilżające.

Fotoprotekcja

Chociaż wielu uważa, że ​​promieniowanie ultrafioletowe wpływa na nas tylko w okresach słonecznych, tak nie jest. Wiadomo, że ponieważ o tej porze roku zaniedbujemy ochronę skóry przed promieniowaniem UV, zima silniej oddziałuje na twarz, a zwłaszcza na usta. Staje się to widoczne w sezonie narciarskim, ponieważ śnieg odbija 80% więcej promieniowania niż normalnie otrzymujemy, co może powodować oparzenia warg pierwszego stopnia. Dlatego nie zaniedbuj sprzętu ochronnego nawet zimą.

Zdrowe nawyki

Tytoń i alkohol prowokują wolne rodniki, które utleniają się wraz ze zwiększonym rozkładem substancji w warstwie rogowej naskórka. Powodują również centralne zwężenie naczyń krwionośnych z obwodowym zwężeniem naczyń krwionośnych skóry, powodując zmniejszenie objętości krwi w tych obszarach, a tym samym zmniejszenie odżywienia i pogorszenie wyglądu. W konsekwencji nasila się efekty przedwczesnego starzenia, a przede wszystkim powoduje łuszczenie się skóry.

Zimą uszkodzenia skóry są bardziej intensywne, skóra staje się bardziej szorstka, mniej elastyczna, pomarszczona i ma nierówny kolor. Na powierzchni pojawiają się drobne smugi, a wielokrotna ekspozycja na śnieg i wiatr powoduje zaczerwienienia, utratę elastyczności i łuszczenie się skóry.

Przejścia między ciepłym, wewnętrznym i zewnętrznym zimnym środowiskiem również mają niekorzystny wpływ na skórę. Dlatego musimy zwracać szczególną uwagę na regularną i właściwą pielęgnację naszej skóry zimą.

Bądź zdrowy i piękny!