Twoja uroda

Co powoduje obrzęk tkanek ciała i czy jest poważny?

Obrzęk to zatrzymanie płynów. Jeśli w organizmie zatrzyma się nadmiar płynu, oczy i twarz mogą wyglądać na opuchnięte. W ciężkich przypadkach obrzęk może również rozwinąć się w płucach i spowodować duszność. Łagodny obrzęk jest powszechny i ​​zwykle nieszkodliwy. Mogą być związane z lekami, alergiami lub poważniejszym stanem chorobowym.

Co to jest obrzęk?

Obrzęk to nagromadzenie płynu w przestrzeniach między komórkami ciała lub wyciek płynu z uszkodzonych komórek. Płynu tego nie można po prostu spuścić igłą, a stan może nie ulec poprawie przy zastosowaniu diuretyków (diuretyków).

Rodzaje obrzęków obejmują:

 • Idiopatyczny – przyczyna tego obrzęku jest nieznana.
 • Zlokalizowane – zatrzymanie płynów w określonej części ciała. Zwykle występuje z powodu urazu lub reakcji alergicznej.
 • Uogólniony – wpływa na cały organizm. Zwykle obrzęk powoduje obrzęk kostek po wstawaniu oraz obrzęk oczu i twarzy po dłuższym leżeniu. Może to być spowodowane chorobą serca lub nerek.
 • Obrzęk mózgu – zatrzymanie płynów w mózgu, zwykle z powodu infekcji (zapalenie opon mózgowych) lub poważnej choroby mózgu (udar lub guz mózgu).
 • Obrzęk płuc – płyn w płucach, zwykle spowodowany chorobami serca lub problemami naczyniowymi, stan zapalny.
 • Obrzęk limfatyczny to nagromadzenie płynu limfatycznego w przypadku uszkodzenia przewodów limfatycznych, na przykład po operacji raka piersi.

Co powoduje obrzęk?

Zatrzymanie płynów (obrzęk) może być spowodowane wieloma różnymi stanami. Obrzęk może być spowodowany długim siedzeniem lub leżeniem w łóżku (bezruch). Żylaki i ciąża są również częstymi przyczynami obrzęków. Obrzęk może być spowodowany poważnymi schorzeniami, takimi jak niewydolność serca, choroba wątroby lub nerek.

Obrzęk idiopatyczny to zatrzymanie płynów spowodowane nieznaną chorobą. Występuje najczęściej u kobiet i czasami może się nasilać z wiekiem. Chociaż obrzęk idiopatyczny jest nieuleczalny, zdrowa dieta o niskiej zawartości soli może pomóc kontrolować płyny.

Wiele osób z zatrzymaniem płynów ma nadwagę, a utrata masy ciała może znacznie zmniejszyć obrzęk. Zaleca się stopniową utratę wagi (zamiast postu i sztywnej diety), odzież uciskową i regularne ćwiczenia. Pomocne może też być unikanie długiego stania.

Niewydolność serca

Nadmierne gromadzenie się płynu w płucach (obrzęk płuc) jest często spowodowane niewydolnością serca. Płyn gromadzi się w workach powietrznych (pęcherzykach płucnych) płuc, utrudniając oddychanie. Kiedy serce nie może skutecznie pompować krwi do organizmu, ilość krwi pozostającej w żyłach, które przenoszą krew przez płuca na lewą stronę serca, wzrasta. Kiedy ciśnienie w tych naczyniach krwionośnych wzrasta, płyn jest wpychany do pęcherzyków płucnych. Płyn ten ogranicza normalny przepływ tlenu przez płuca, co może prowadzić do duszności.

Obrzęk naczynioruchowy

Jest to szczególny rodzaj obrzęku – gęsty, podskórny, obejmujący skórę właściwą i tkankę. Może również wystąpić w okolicy błon śluzowych i warstw podśluzówkowych zlokalizowanych w drogach oddechowych, jelitach czy ustach. Przyczyna tego obrzęku jest nieznana iw większości przypadków jest związana z chorobami autoimmunologicznymi lub alergiami.

Często taki obrzęk wywołuje przewlekłą pokrzywkę, rozwój SLE (toczeń rumieniowaty), choroby tarczycy. Czasami ten obrzęk jest stymulowany przez pewne wyzwalacze, które powodują gwałtowne uwolnienie specjalnej substancji – histaminy, do krwi i tkanek. Prowadzi to do zatrzymania płynów i obrzęku, swędzenia tkanek w okolicy obrzęku. Zgodnie z tą zasadą mogą rozwinąć się reakcje na leki lub żywność.

Inne możliwe przyczyny obrzęku obejmują różne rodzaje niedokrwistości, całą ciążę i niektóre choroby nerek.

Jak leczy się obrzęk?

Leczenie zależy od prawdopodobnej przyczyny zatrzymania płynów (obrzęku). W większości przypadków leczenie zostanie przeprowadzone przez lekarza, ale możesz zostać skierowany do szpitala w celu dalszej oceny i leczenia. Leczenie obejmuje:

 • Regularne ćwiczenia, takie jak spacery lub pływanie.
 • Utrata wagi, jeśli masz nadwagę.
 • Jeśli to możliwe, podnoszenie nóg na stołku.
 • Leki moczopędne (diuretyki) są przepisywane wyłącznie.
 • Leczenie choroby podstawowej, takiej jak niewydolność serca.

Jak szybko pozbyć się obrzęku?

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania i szybkiego rozwiązania na obrzęki. Łagodny obrzęk (szczególnie nóg i kostek) jest często wynikiem nadwagi i ćwiczeń, więc kontrola wagi i aktywność fizyczna pomogą. Możesz być zaskoczony, jak szybko nadmiar płynu znika z organizmu po utracie wagi. Jednak uporczywy obrzęk wymaga badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyny.

Kto dostaje obrzęk?

Kobiety są bardziej podatne na zatrzymywanie płynów (obrzęki) niż mężczyźni. Żeńskie hormony (progesteron) mają tendencję do powodowania zatrzymywania płynów, dlatego niektóre kobiety zauważają obrzęk nóg na krótko przed miesiączką. Obrzęk może wystąpić po raz pierwszy w każdym wieku, jeśli wystąpi reakcja alergiczna lub niedokrwistość.

U osób starszych może pojawić się obrzęk, jeśli będą siedzieć przez dłuższy czas. Są również bardziej narażeni na chorobę serca lub nerek, która może powodować obrzęk.

Jak uniknąć obrzęku?

Będziesz musiał znaleźć podstawową przyczynę zatrzymywania płynów (obrzęk) i spróbować rozwiązać ten problem, jeśli to możliwe. Najlepiej jest poruszać się regularnie, nie przybierać na wadze i podczas odpoczynku postawić stopy na podnóżku.

Jakie są perspektywy (prognozy) obrzęku?

To zależy od pierwotnej przyczyny. Obrzęk może być niebezpieczny, jeśli nie jest leczony, zwłaszcza jeśli masz zatrzymanie płynów w płucach. Jednak pod warunkiem zidentyfikowania i wyleczenia choroby podstawowej rokowanie jest na ogół bardzo dobre. W większości przypadków obrzęk jest spowodowany zbyt długim staniem w upalny dzień, zwłaszcza jeśli masz nadwagę.

Bądź zdrowy i przeprowadzaj regularne kontrole ciała!