Uroda i higiena osobista

Czy woda może hamować apetyt?

Wiele osób zmaga się z nadwagą i chce być zdrowsze. Jednak ze względu na napięty grafik może być trudno znaleźć czas na pójście na siłownię lub do sklepu spożywczego i przygotowanie zdrowych posiłków.

Osoby, które walczą ze swoją wagą, są narażone na cukrzycę, choroby serca, raka, a nawet demencję. Co możemy zrobić, aby zapobiec tym zagrożeniom, jeśli nie mamy czasu na codzienne ćwiczenia?

Badania wykazały, że istnieje proste i szybkie rozwiązanie, które pomaga ograniczyć apetyt i schudnąć: woda pitna.

Rada! Wypij 2 szklanki wody przed posiłkami, aby ograniczyć apetyt.

Woda i apetyt

Niezależnie od tego, czy jest to jedzenie, czy picie, wypełnienie brzucha wysyła sygnał do mózgu, że żołądek jest pełny i musisz przestać jeść. Należy jednak pamiętać, że żołądek potrzebuje około 20 minut, aby zasygnalizować mózgowi, że jest pełny. Jako napój bez kalorii picie wody przed posiłkami może pomóc ograniczyć apetyt, dzięki czemu będziesz jeść mniej przy każdym posiłku i stopniowo schudnąć.

W badaniu z 2015 roku opublikowanym w czasopiśmie Obesity zbadano skutki wypicia 2 szklanek wody przed posiłkami w porównaniu z grupą kontrolną, która wypełniała żołądki jedynie jedzeniem. Przedmiotem badania była niewielka grupa otyłych dorosłych, którzy również otrzymali porady dotyczące kontroli wagi. Naukowcy odkryli, że osoby pijące wodę straciły średnio o trzy kilogramy więcej niż grupa kontrolna.

Badanie z 2013 roku opublikowane w The Australian Family Physician wykazało podobne wyniki w grupie stosującej dietę niskokaloryczną. Naukowcy zasugerowali, że dodanie 2 szklanek wody przed każdym posiłkiem to prosty i skuteczny sposób walki z otyłością.

Jednak badanie z 2007 roku opublikowane w tym samym czasopiśmie wykazało, że picie wody przed posiłkami pomaga starszym ludziom jeść mniej, ale nie młodszym. Biorąc pod uwagę sprzeczne wyniki, może być konieczne przeprowadzenie dalszych badań, zanim będzie można wysunąć konkretne roszczenia.

Ile wody do picia

Badania pokazują, że powinieneś pić 2 szklanki wody przed każdym posiłkiem, aby ograniczyć apetyt, co oznacza łącznie 6 szklanek wody dziennie, jeśli jesz trzy razy dziennie. Kwota ta jest zgodna z ogólnymi wytycznymi dotyczącymi wody pitnej dla zdrowych osób dorosłych. Jednak Twoje konkretne zapotrzebowanie na wodę może się różnić w zależności od: stanu zdrowia, przyjmowania leków, diety i aktywności. Porozmawiaj z lekarzem, który pomoże Ci określić ilość wody, jaką powinieneś wypijać każdego dnia.

Oprócz pomocy w ograniczaniu apetytu, codzienne picie wystarczającej ilości wody poprawia również czynność jelit, łagodzi zmęczenie, pomaga regulować temperaturę ciała i pomaga organizmowi w transporcie składników odżywczych.

Woda i głód

Szklanka lodowatej wody może pomóc stłumić apetyt, jeśli nie jesteś głodny. Według wielu fizjologów napady głodu w rzeczywistości mogą być oznaką pragnienia. Jeśli poczujesz głód, a to nie pora posiłku, wypij szklankę wody i odczekaj 15 minut przed jedzeniem, a głód może zniknąć.

Mity temperaturowe

Jeśli chodzi o środki zmniejszające apetyt, temperatura wody nie ma znaczenia. Pomysł wypicia szklanki zimnej wody może być związany z mitem, że pomaga spalać więcej kalorii. Chociaż prawdą jest, że spalasz więcej kalorii, wypijając szklankę zimnej wody niż szklankę ciepłej wody, według Arkansas University of Health Sciences to tylko dodatkowe 8 kalorii. To nie wystarczy, aby zrobić znaczącą różnicę, jeśli próbujesz schudnąć.

Potrzeby wodne

Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody, aby pozostać nawodnionym, co może pomóc kontrolować głód. To, ile musisz pić każdego dnia, zależy od wielu czynników, w tym od schematu ćwiczeń, temperatury i wilgotności otoczenia, diety i stanu zdrowia. Część tej wody może pochodzić z pokarmów bogatych w wodę, takich jak owoce i warzywa, ale większość powinna pochodzić z płynów pitnych.

Udekoruj wodę

Po sodzie i soku woda może wydawać się napojem bardzo bez smaku. Ale jako tani i bezkaloryczny napój, woda jest zawsze najlepszym wyborem. Aby zachwycić kubki smakowe, dodaj do wody odrobinę soku z cytryny, limonki, żurawiny lub pomarańczy. Lub stwórz arcydzieło, dodając gałązki ogórka i mięty lub plasterki truskawek i arbuza do dzbanka z wodą i ciesz się nim przez cały dzień. Jeśli lubisz bąbelki sody, użyj wody seltzer zamiast wody niegazowanej. Podobnie jak zwykła woda, woda seltzer nie zawiera kalorii.

Bądź zdrów!